Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu 1989 yılında Onursal Başkanı Hasan Çıkar’ ın önderliğinde kurulmuştur.

Topluluk Hz. Mevlana’nın aydın felsefesini yaşatmayı ve tanıtmayı amaç edinmiş ve bu doğrultudaki çalışmalarını kurulduğu tarihten itibaren aralıksız olarak sürdürmüştür.

Varoluş ilkesini çağdaş Türk insanına yakışır bir biçimde Hz. Mevlana’nın düşünce ve inanç temeline oturtarak, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet etmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti ilke ve esaslarını bir hayat biçimi olarak belirlemiş olan Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu çalışmalarına Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı çatısı altında devam etmektedir.Topluluk Mevlevi müziği alanında yeni eserler vermekte ve çağdaş yorumlarla genç-yaşlı, kadın-erkek farkı gözetmeden toplumun her kesiminden oluşan mensupları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kendi bünyesindeki müzisyenlerle Türkçe sözlü 12 Mevlevi Ayini ve 300’e yakın ilahi besteleyerek 4 CD ve kaset çalışması yapmış ve bu çalışmalarını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirilen Tasavvuf Müziği Konserleri ve Sema Törenleri ile tanıtmıştır. Kurulduğu dönemden itibaren bir çok etkinlikte yer alan topluluk, yurt dışında düzenlemiş olduğu konferans, seminer, konser ve sema törenleri ile Hz. Mevlana’nın aydın felsefesinin ve sevgi mesajının sesi olmuştur. ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İtalya (Sicilya), İspanya, İsveç, Japonya, Kosova, Makedonya, Yunanistan (Girit ve Samotheraki) ve daha birçok ülkede hizmet vermiş olan topluluk Mevlevi kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için gösterdiği gayretlerine bu doğrultuda devam etmektedir


Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu Türk kamuoyu ve dünyanın yakından takip ettiği sema törenlerinde ‘kadın-erkek’ bir arada sema eden semazenleri ve gül bahçesini andıran ‘renkli tennureleri’ ile çağdaş Türk insanını ve Türk kültürünün en değerli varlığı, büyük mütefekkir Hz.Mevlana’nın ilahi mesajını, günümüz insanına ve gelecek nesillere aktarmak için bu yola gönül vermiş genç kadrosuyla çalışmaktadır. Restorasyon çalışmalarının başladığı 2007 yılına kadar Galata Mevlevihanesi Müzesi’ nde Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Töreni icra eden topluluk; faaliyetlerine her Perşembe günü Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi‘ nde devam etmektedir.

Bünyesinde diğer milletlerden mensupları da bulunan topluluk Onursal Başlanları Hasan Çıkar önderliğinde, Hz.Mevlana’nın hoşgörü, barış, birlik, sevgi ve ilahi aşk dolu felsefesini; Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Hz.Mevlana’nın maneviyatlarından aldıkları güçle sürdürmeye devam etmektedir.