Hasan Çıkar’ın onursal başkanlığında 17 – 25 Mayıs 2002 tarihleri arasında Almanya’ya giden Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu, Bayerische Musikakademie Marktoberdorf’un düzenlediği “Musica Sacra International” ve Bayerische Musikakademie Hammelburg’un düzenlediği “Musik der Weltreligionen” isimli festivallerde 22 kişiden oluşan kadrosuyla toplam yedi Sema Töreni ve Mevlevilik hakkında bir seminerle yer almıştır.

‘Dünya Dinlerinin Müziği’ konulu her iki festivale dünyanın dört bir yanından kendi dinlerini temsil etmek üzere onbeşe yakın grup katılmıştır. İslam dinini temsilen her iki festivale katılan Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu modern görünüşleri, çağdaş fikirleri, sevgi dolu bakışları, kusursuz ve ruhani hizmetleriyle festivalin gözdesi olmuştur.

Hasan Çıkar’ın 1,5 saatlik Mevlana ve Mevlevi Kültürü hakkında verdiği seminer, gerek Alman Televizyonu ve Radyosundan gerekse semineri takip eden din ve bilim adamlarından tam not almıştır. Ayrıca kadın-erkek bir arada yapılan Sema Tören’leri Alman basınının dikkatini çekmiş, yaptıkları haber ve kritiklerde bu çağdaş yaklaşıma özellikle yer vermişlerdir.

Topluluğun icra ettiği 7 Sema Töreni’nden üçünün mekanı Kilise olmuştur. Bu da Hz. Mevlana’nın “Puthanede, n çalışmalara başlamışlar, Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğunu her zaman Almanya’da görmek istediklerini ifade etmişlerdir.